Nadpotliwość

Nadmierne wydzielanie potu jest dolegliwością dotyczącą ok. 1% populacji. Zwykle pojawia się w wieku 20-30 lat. Stanowi duży problem zarówno w codziennych kontaktach towarzyskich, jak i zawodowych.

Przyczyną jest wzmożona praca jednego z rodzaju gruczołów potowych, znajdujących się praktycznie na całym ciele, a szczególnie na dłoniach, stopach i pod pachami. Istnieje wiele czynników wpływających na wydzielanie potu np. wysiłek fizyczny, gorące i pikantne posiłki, kawa, papierosy, silne emocje.

Największą grupą pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza medycyny estetycznej stanowią pacjenci z tzw. poceniem emocjonalnym, gdzie pod wpływem silnych emocji dochodzi do nadprodukcji potu. Ten typ pocenia dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, może pojawić się już w okresie dzieciństwa.

Istnieje kilka metod leczenia nadpotliwości – od stosowania odpowiednich kosmetyków, leków, akupunktury do leczenia chirurgicznego.

Jedną z najskuteczniejszych metod jest zastosowanie toksyny botulinowej. Zabieg polega na ostrzyknięciu pach, dłoni, czy stóp preparatem o nazwie Dysport, trwa 30 min., jest skuteczny z efektem utrzymującym się od 6 do 10 miesięcy.

Inną metodą jest terapia HIDREX, opierająca się na procesie jonoforezy, dająca dobre efekty przy leczeniu nadpotlowości rąk i stóp ale wymagająca regularności wizyt w gabinecie.

HIDREX to urządzenie do terapii jonoforezą nadmiernej potliwości rąk i stóp. Obszary ciała poddawane terapii są zanurzane w wanience wypełnionej wodą, przez którą przepływa prąd stały. Natężenie prądu jest zwiększane do momentu, kiedy pacjent zaczyna odczuwać jego działanie w postaci mrowienia. Działanie polega na ograniczeniu wydzielania gruczołów potowych bez ich uszkadzania. Terapia ta wyróżnia się najwyższą skutecznością.

Przeciwwskazania: ostre stany zapalne skóry, nowotwory złośliwe i łagodne, gorączka, ciąża, wszczepiony rozrusznik serca, zapalenie żył.

Zaleca się wykonanie 10 zabiegów 3x w tygodniu, następnie dla podtrzymania terapii raz w tygodniu.

Partnerzy

Partnerzy