+ 60 lat

Starzenie się skóry jest procesem fizjologicznym i bardzo złożonym, zależnym od czynników genetycznych, środowiskowych (słońce, skażenie środowiska, palenie papierosów i inne) oraz tzw. czynników wewnętrznych (zaburzenia hormonalne, nieprawidłowe odżywianie, niedobory witaminowe).

Możemy mówić o:

  • starzeniu genetycznym (zaprogramowany proces obumierania komórek, na który nie mamy wpływu),
  • tzw. fotostarzeniu (photoaging), które zachodzi głównie pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, a jest zaznaczone głównie u osób opalających się na słońcu i w solarium.

Cechy starzejącej się skóry to utrata jędrności, zmarszczki, przebarwienia, teleangiektazje, rogowacenie słoneczne, skłonność do nowotworów.

Do oceny stopnia zaawansowania starzenia się skóry używamy tzw. skali Glogau – IV – typy w różnych przedziałach wiekowych.

Powyżej 60 roku życia – typ IV – nasilone, zaawansowane fotostarzenie, uogólnione zmarszczki, wiotkość skóry, liczne plamy i przebarwienia, nasilone rogowacenie słoneczne, odcień skóry – szarożółty. Makijaż nie przykrywa zmian, zbryla się.

Zalecane zabiegi:

mezoterapia, ujędrnianie skóry falami radiowymi, peeling lekarski, mikrodermabrazja, zamykanie naczynek, usuwanie plam i przebarwień, wypełniacze.

Partnerzy

Partnerzy