+ 50 lat

Starzenie się skóry jest procesem fizjologicznym i bardzo złożonym, zależnym od czynników genetycznych, środowiskowych (słońce, skażenie środowiska, palenie papierosów i inne) oraz tzw. czynników wewnętrznych (zaburzenia hormonalne, nieprawidłowe odżywianie, niedobory witaminowe).

Możemy mówić o:

  • starzeniu genetycznym (zaprogramowany proces obumierania komórek, na który nie mamy wpływu),
  • tzw. fotostarzeniu (photoaging), które zachodzi głównie pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, a jest zaznaczone głównie u osób opalających się na słońcu i w solarium.

 

Cechy starzejącej się skóry to utrata jędrności, zmarszczki, przebarwienia, teleangiektazje, rogowacenie słoneczne, skłonność do nowotworów.

Do oceny stopnia zaawansowania starzenia się skóry używamy tzw. skali Glogau – IV typy – w różnych przedziałach wiekowych.

50 – 60 lat – typ III – zaawansowane fotostarzenie. Widoczne są zmarszczki mimiczne i spoczynkowe (tzw. statyczne – są obecne na stałe, nie mają związku z mimiką twarzy).
Wyraźne żółte przebarwienia i teleangiektazje (rozszerzone drobne naczynia krwionośne), ogniska rogowacenia słonecznego są już widoczne. Makijaż jest konieczny.

Zalecane zabiegi:

ujędrnianie skóry falami radiowymi, laserowe zamykanie naczyń, laserowa depilacja, fotodmładzanie, usuwanie plam i przebarwień, mezoterapia, peelingi lekarskie, mikrodermabrazja, leczenie zmarszczek (botoks, kwas hialuronowy), korekta owalu twarzy, korekta konturu i objętości ust i inne.

Partnerzy

Partnerzy