+ 35 lat

Starzenie się skóry jest procesem fizjologicznym i bardzo złożonym, zależnym od czynników genetycznych, środowiskowych (słońce, skażenie środowiska, palenie papierosów i inne) oraz tzw. czynników wewnętrznych (zaburzenia hormonalne, nieprawidłowe odżywianie, niedobory witaminowe).

Możemy mówić o:

  • starzeniu genetycznym (zaprogramowany proces obumierania komórek, na który nie mamy wpływu),
  • tzw. fotostarzeniu (photoaging), które zachodzi głównie pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, a jest zaznaczone głównie u osób opalających się na słońcu i w solarium.

 

Cechy starzejącej się skóry to utrata jędrności, zmarszczki, przebarwienia, teleangiektazje, rogowacenie słoneczne, skłonność do nowotworów.

Do oceny stopnia zaawansowania starzenia się skóry używamy tzw. skali Glogau – IV typy – w różnych przedziałach wiekowych.

35 – 50 lat – typ II – wczesne umiarkowanie zaawansowane objawy starzenia się: zmarszczki mimiczne (nasilające się przy ruchach mimicznych twarzy), pojawiające się pojedyncze zmarszczki statyczne (obecne niezależnie od ruchów mimicznych twarzy), stopniowa utrata elastyczności skóry i jej suchość, skłonność do przebarwień, pojawiają się ogniska rogowacenia słonecznego, które są wyczuwalne ale jeszcze nie widoczne. Niezbędny staje się makijaż.

Zalecane zabiegi:

mezoterapia, korekta zmarszczek (botoks, kwas hialuronowy), peelingi lekarskie, usuwanie przebarwień, ujędrnianie skóry falami radiowymi RF, depilacja laserowa, zamykanie naczynek, fotoodmładzanie, mikrodemabrazja i inne.

Partnerzy

Partnerzy