+ 25 lat

Starzenie się skóry jest procesem fizjologicznym i bardzo złożonym, zależnym od czynników genetycznych, środowiskowych (słońce, skażenie środowiska, palenie papierosów i inne) oraz tzw. czynników wewnętrznych (zaburzenia hormonalne, nieprawidłowe odżywianie, niedobory witaminowe).

Możemy mówić o:

  • starzeniu genetycznym (zaprogramowany proces obumierania komórek, na który nie mamy wpływu),
  • tzw. fotostarzeniu (photoaging), które zachodzi głównie pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, a jest zaznaczone głównie u osób opalających się na słońcu i w solarium.

 

Cechy starzejącej się skóry to utrata jędrności, zmarszczki, przebarwienia, teleangiektazje, rogowacenie słoneczne, skłonność do nowotworów.

Do oceny stopnia zaawansowania starzenia się skóry używamy tzw. skali Glogau – IV typy – w różnych przedziałach wiekowych.

25 – 35 lat – typ I – wczesny etap starzenia się skóry, osoby młode bez zmarszczek lub z dyskretnie zaznaczonymi zmarszczkami mimicznymi i przebarwieniami, brak ognisk rogowacenia słonecznego. Raczej nie występuje potrzeba stosowania podkładu kosmetycznego.

Zalecane zabiegi

mikrodermabrazja, peeling lekarski, peeling kawitacyjny, depilacja laserowa, zamykanie naczynek, korekta ust i zmarszczek mimicznych i inne.

Partnerzy

Partnerzy