Skąd się biorą zmarszczki? Jak zapobiegać pojawianiu się zmarszczek?

Nie ma jednej określonej przyczyny powstawania zmarszczek. Nie tylko brak właściwej pielęgnacji może być decydującym czynnikiem w procesie starzenia się skóry.

Do takich czynników należą również uwarunkowania genetyczne (szybkie starzenie może być cechą dziedziczną), ale też na przykład: stres, brak właściwej pielęgnacji czy oczywiście promieniowanie UV.

Tak jak różne są źródła zmarszczek, tak rozróżniamy zmarszczki powstałe podczas ruchów mięśni twarzy (zmarszczki mimiczne), będące wynikiem ułożenia skóry w czasie snu (zmarszczki senne) czy też wspomniane wcześniej uszkodzenia powstałe w wyniku promieniowania UV (tzw. zmarszczki posłoneczne).

Nie sposób uniknąć powstawania zmarszczek – uśmiechy, grymasy czy przebywanie na słońcu są wpisane w naszą codzienność i raczej nie da się tego zmienić. Można natomiast zapobiegać i spowolnić proces powstawania zmarszczek.

Przede wszystkim należy prawidłowo rozpoznać czynniki, na które właśnie nasza skóra jest podatna. Profilaktyka dla każdego rodzaju skóry będzie inna, ważne jest jednak aby odpowiednio chronić skórę przed słońcem.

Co jednak zrobić, żeby pozbyć się zmarszczek już istniejących? Najpopularniejszą metodą pozostaje toksyna botulinowa, czyli tzw. botox, służąca redukcji zmarszczek mimicznych.

Inną metodą walki ze zmarszczkami są fale radiowe – RF Diathermy. Metoda ta polega na objętościowym podgrzewaniu skóry właściwej oraz tkanki podskórnej, co z kolei powoduje rozgrzanie kolagenu i jego regenerację.

Do innych popularnych niechirurgicznych metod walki ze zmarszczkami należy też mezoterapia, polegająca na wprowadzeniu preparatu leczniczego pod skórę – może się to odbywać za pomocą wstrzykiwania (metoda iniekcyjna) lub bez użycia igły – taki zabieg to mezoterapia bezigłowa.

Dodaj komentarz

Partnerzy

Partnerzy