Otyłość – przyczyny i leczenie

Otyłość to przewlekła choroba, natomiast czynniki ją powodujące nie są do końca sprecyzowane. Wiadomo jest, że istnieje wiele czynników, które powodują chorobliwe przybieranie na wadze.

Uwarunkowanie genetyczne zdaje się potwierdzać, że w przypadku 70% osób borykających się z otyłością przynajmniej jedno z rodziców cierpi na tę samą przypadłość. Ważnym czynnikiem jest też czynnik psychologiczny, dotyczący utraty kontroli nad jedzeniem. Wówczas mówimy o formie uzależnienia bądź kompulsji.

Czynnik fizjologiczny skupia się na neurotransmiterach, które mają bezpośredni wpływ na łaknienie, czyli serotonina, dopamina i noradrenalina. Odpowiednie ich dopasowanie może pozwolić dietetykowi na znalezienie odpowiedniej terapii, poprzez zbadanie ich wpływu na organizm.

Styl życia również nie pozostaje bez wpływu na naszą sylwetkę – siedząca praca i taki też tryb życia, do tego alkohol, który nie wpływa w sposób bezpośredni na masę ciała, jednak zawarte w nim tzw. puste kalorie mogą być przyczyną chorób i oczywiście obniżają odporność organizmu.

Wizyta u dietetyka i odchudzanie wskazane są dla osób, które borykają się z problemem nadwagi, ale nie tylko. Dostosowanie odpowiedniej diety z uwzględnieniem preferencji kulinarnych pacjenta pozwala na skuteczną walkę z otyłością, co z kolei zmniejszy ryzyko wystąpienia dolegliwości zdrowotnych z nią związanych, takich jak choroby serca, choroby autoimmunologiczne czy endokrynologiczne. Pozwoli również zbilansować dietę i doprowadzić do ogólnej poprawy samopoczucia i zdrowia.

Dodaj komentarz

Partnerzy

Partnerzy